środa, 27 maja 2015

Tak miało być

Każdy człowiek jest inny. To własnie jest sens i istota człowieczeństwa. Każdy z nas ma inne priorytety, inne cele, obiera inną drogę do osiągnięcia sukcesu. Łączy nas jedno - każdy z nas chce być szczęśliwy. Droga do szczęścia jest dla każdego inna, tak samo jak pojęcie szczęścia. Jeden potrzebuje luksusów, pięciu samochodów i pola golfowego, drugi będzie szczęśliwy w małej chatce nad jeziorem, byle daleko od miasta. Autor książki "Tak miało być" pokazuje nam, że na osiągnięcie wymarzonego celu pracujemy całe życie. Niestety nie tylko nasza praca ma wpływ na osiągnięcie sukcesu. Jest on również zależny od całego splotu wydarzeń i okoliczności "zdarzających się" w naszym życiu. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Już od dzieciństwa swoim zachowaniem, podejmowanymi decyzjami i działaniami pracujemy na to, kim będziemy w przyszłości. I nie ma sensu rozpatrywać "Co by było gdyby". Należy z podniesioną głową iść naprzód i dzielnie walczyć o swoje. 
Książka składa się z dwóch części, które się wzajemnie przeplatają. Jedna z nich budzi mój zachwyt - druga niestety nie. Autor dopuszcza czytelnika do bardzo intymnej części swojego życia. Pozwala zajrzeć do pamiętnika zawierającego prywatne zapiski i wspomnienia - jedne bolą, inne są przepełnione szczęściem. Bohater był dzieckiem pogodnym i szczęśliwym pomimo tego, że w rodzinie panowała bieda. Nie załamał się jednak i szukał pozytywnych stron swojego życia nawet wówczas , gdy tułał się po rodzinach zastępczych. Służba wojskowa, dorosłe życie... każdy etap był trudny, ale bohater nie poddawał się i podkreślał w swoim życiu te dobre chwile nie wracając do złych. Widać wyraźnie, że polskie powiedzenie "co nas nie zabije to nas wzmocni" mogłoby stać się myślą  przewodnią autora. 
Tę część książki czyta się wyjątkowo dobrze. Lekkie pióro, fantastyczne podejście głównego bohatera do trudnych sytuacji spotykających go w życiu, jego spojrzenie na świat - byłam urzeczona. Gdyby autor na tym poprzestał, mój zachwyt powieścią byłby ogromny. Niestety każda sytuacja zostaje przez autora przeanalizowana i skomentowana w taki sposób, aby ukazać czytelnikowi, że nic nie dzieje się bez przyczyny, a każde wydarzenie, które miało miejsce w naszym życiu wpływa na to, kim jesteśmy obecnie. Wywody autora nie dotarły do mnie i drażniły mnie. Jestem raczej osobą stojącą twardo na ziemi i argumenty mistyczne, ezoteryczne i związane z wiarą nie bardzo do mnie docierają. Wolę żyć w przekonaniu, że moje życie zależy ode mnie i żadna siła wyższa nie ma tu nic do gadania. Wiele osób krzyknie, że nie zrozumiałam przesłania autora i cały sens książki został przeze mnie przeinaczony. Możliwe. Ale moje odczucia były własnie takie. 
Dualizm powieści mnie męczył, niemniej jednak uważam, że każdy kto lubi książki z kategorii poradników motywujących będzie zachwycony.

Książka "Tak miało być" dostępna jest w ofercie księgarni internetowej "Taniaksiązka.pl". Na swoich stronach księgarnia publikuje darmowy fragment powieści. Fragment jest króciutki, ale bardzo dobrze oddaje klimat całej książki. Myślę, że warto zerknąć, ponieważ jest to powieść naprawdę nietuzinkowa.   

2 komentarze:

  1. Być może za jakiś czas po nią sięgnę ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie przepadam za takimi książkami. Poradniki to nie dla mnie.
    Moje-ukochane-czytadelka

    OdpowiedzUsuń