wtorek, 30 sierpnia 2016

Akademia Dobra i Zła - trylogia

Napiszę o wszystkich trzech tomach na raz, ponieważ na rozdrabnianie się i opisywanie każdego tomu  z osobna po prostu szkoda mi czasu. Świetna powieść dla dziewcząt, które weszły w okres dojrzewania. Moja dwunastolatka połknęła z wypiekami trzy tomy nie bacząc na nic. Lekcje, szkoła, przyjaciele - wszystko poszło w odstawkę. Zachwycona Jej reakcją również sięgnęłam i nie żałuję.
Sofia i Agata są całkowitymi przeciwieństwami. Sofia - śliczna dziewczyna, blond piękność nieprzeciętnie dbająca o swój wygląd. Stara się być dobrą dla wszystkich dookoła, ale tak naprawdę robi to z dużym wyrachowaniem. Agata - ponura dziewczyna, żyjąca z matką samotnie na obrzeżach miasteczka. Nie dba o siebie i w nosie ma to, co inni o niej myślą. Pod maską brzyduli kryje się jednak ciepłe dziewczę o wielkim sercu. Miasteczko, w którym żyją dziewczynki co pewien czas przeżywa tragedię. Dwójka dzieci - jedno dobre i jedno złe - zostaje porwana przez tajemniczego osobnika. Losy porwanych po pewnym czasie można poznać z lektury książeczek dla dzieci, które są dostarczane do księgarni na miejskim rynku. W tym roku wybór pada na Agatę i Sofię. Agata trafia jako uczennica do Akademii Dobra, a Sofia - do Akademii Zła. Pierwsza szkoli dobrych bohaterów bajek - księżniczki i książęta, dobre wróżki i elfy, które znacie z baśni dla dzieci pochodzą własnie z Akademii Dobra. Akademia Zła natomiast jest uczelnią dla czarownic, wilkołaków i wszelkich innych złych charakterów. Nasze bohaterki są zszokowane i złe. Sofia ze swoimi nawykami modnisi zupełnie nie pasuje do czarownic i wilkołaków. Agata natomiast nie może się przekonać do księżniczek, a nauka makijażu i dobrych manier zupełnie jej nie idzie. Śledzenie przygód Sofii i Agaty to czysta przyjemność. W końcu po wielu perypetiach docierają do swojego "... długo i szczęśliwie". I kiedy wydaje się że szczęśliwe wracają do swojego miasteczka okazuje się, że nic z tego. Muszą wrócić do krainy baśni i tam zmierzyć się ze światem bez książąt. W II tomie Akademia Dobra i Zła przeistacza się w Akademię dla chłopców i Akademię dla dziewcząt. Wrogość obu obozów jest do siebie ogromna, a wojna wisi na włosku. III tom jest jeszcze bardziej niesamowity, a wyobraźnia autora sięga chyba szczytu możliwości. 
Wszystkie trzy części czyta się szybko i przyjemnie. Powieść zachwyca szybkimi zwrotami akcji i ciągłymi nawiązaniami do bohaterów z klasycznych baśni. Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Piotruś Pan i wielu innych bohaterów na stałe gości na kartach powieści. Spotkanie z nimi jest czystą przyjemnością. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz