środa, 28 lipca 2010

Dzień Włóczykija

Czy wiecie, że 23 lipca był dzień Włóczykija? Ja dowiedziałam się o tym z blogu "Lekturki"  skąd też pochodzi ten przecudnej urody obrazek. Włóczykij jest moim ulubionym bohaterem opowiadań o Muminkach. W dzieciństwie przeczytałam wszystkie części i zakochałam się. Te książki tchną spokojem, ponadczasowością i fenomenalnym podejściem do problemów tego świata. A już życiowe mądrości bohaterów są  ponadczasowe! Właściwie każda część jest magiczna i niesie ze sobą treści niezapomniane zarówno dla małego jak i dużego czytelnika. Dla mnie oprócz książki ważne też było słuchowisko pt. Lato Muminków". Dwupłytowe wydanie Wydawnictwa "Muza" zawojowało moje serce przede wszystkim piosenkami. Najbardziej ukochana piosenką jest właśnie piosenka "Włóczykija" w wykonaniu "Tadeusza Woźniaka", którą do dzisiaj śpiewam Starszej na dobranoc. 


NICZYJE DNI

I jeszcze jeden z moich ulubionych cytatów dotyczących Włóczykija. Pochodzi z książki pt. "Opowiadania z Doliny Muminków". 

Stworzonko znów dotknęło plecaka i spytało ostrożnie:
 - Może byś... Tyle podróżowałeś...
 - Nie – odpowiedział Włóczykij. – Nie teraz. – I pomyślał rozgoryczony: „Dlaczego nie pozwolą mi nigdy zachować moich wspomnień o wędrówkach tylko dla siebie? Czy nie mogą zrozumieć, że gadaniem wszystko niszczą? Jeśli im opowiadam, to potem nic nie zostaje. Pamiętam tylko swoje własne opowiadania, kiedy staram się przypomnieć sobie, jak było.”

7 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam!!!
  Muminki uwielbiam!!!! Do tego stopnia, że mając 23 lata (niedługo) nadal z miłą ochotą je oglądam :) :D

  OdpowiedzUsuń
 2. To skandaliczne zaniedbanie z mojej strony - nie wiedziałam o tym święcie. Włóczykij jest jednym z moich ulubieńców.
  Przesyłam Ci serdeczne pozdrowienia i bardzo, bardzo dziękuję za Twoje przemiłe słowa!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja słyszałam, że prawie codziennie jest jakieś święto ;P A dzień Włóczykija od razu skojarzył mi się z Muminkami i Włóczykijem. Jak byłam mniejsza często oglądałam tę bajkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Włóczykija! O święcie też dowiedziałam się od Zosik. A jest może dzień Małej Mi? Bo na fejsbukowym teście wyszło mi, że jestem Małą Mi, choć tak bardzo chciałam być Włóczykijem!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapraszam do łańcuszka, szczegóły u mnie na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. cudowny cytat :)

  OdpowiedzUsuń