środa, 23 marca 2011

O tym, jak magia zaczarowała mój świat (Księga Sandry)


Są słowa, które czarują. Każde z osobna jest tylko słowem, ale złożone razem powodują, że magia pojawia się w każdym kącie, w którym czytam. Książki z taką magią powodują, że potrafię wstać o piątej rano tylko po to, aby posmakować tej jedynej w swoim rodzaju baśniowej literatury. W ostatni weekend wstawałam o piątej rano tylko po to, aby poczytać książkę pt. "Księga Sandry".
Historia naprawdę baśniowa. Czwórka zagubionych dzieciaków skrzywdzonych przez los, którym wydaje się, że nic dobrego ich już w życiu nie może spotkać. Szkoła magii - tajemnicza, a jednocześnie tak zwykła i spokojna. Magia i umiejętności drzemiące w głównych bohaterach. Wszystko to składa się na niesamowitą aurę tej książki. Każdy  z bohaterów ma w sobie ukrytą moc, będącą głównym źródłem problemów. Uczą się jak ją okiełznać, ujarzmić. A to wcale nie jest łatwe. Briar ma szczególną zdolność rozumienia roślin, Daja kocha metale szlachetne (a one kochają ją) Tris posiada tajemną moc kreowania pogody, a Sandra? Sandra przędzie. Kocha pracować z wrzecionem wplatając w jedwabne nitki światło. 
Skrzywdzone i poranione nastolatki nie są w stanie zgodnie współistnieć z rówieśnikami co powoduje, że koniec końców zamieszkują wspólnie w miejscu zwanym Dyscypliną. Tam uczą się od nowa zaufania do współtowarzyszy, prawidłowych relacji międzyludzkich, a co najważniejsze - współdziałania. 
Książka jest niesamowicie ciepła i tajemnicza. Jednocześnie nie ma tu miejsca na szybką akcję, machanie pałeczką i pospieszne rzucanie zaklęć. Wszystko jest wyważone, nastrojowe. Może to nie zabrzmi zbyt dobrze, ale magia jest tu czymś normalnym. Ona istnieje, ale tak w tle. Kiedy Tris nie panując nad emocjami tworzy wodny wir zagrażający ludziom na targu, nie jest ważne to, że On powstał z magii, a to, jak go pokonać. 
Książka właściwe skierowana jest do młodzieży. Młodzi ludzie znajdą w niej baśniową historię, która oderwie ich od rzeczywistości wprowadzając z jednej strony w świat magii, a z drugiej w świat przyjaźni i lojalności. A co z dorosłymi? Oni też pokochają tę książkę. Za spokój, ciepło i niesamowitą opowieść. 
Szkoda tylko, że to dopiero pierwszy tom, a na  kolejne przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Initium za co serdecznie dziękuję. 

Na zakończenie dodam, że książka ma dziś swoją premierę. Chętnych zapraszam do księgarni!

6 komentarzy:

 1. Po tych wszytskich książkach o wampirach mam ochotę na coś naprawdę magicznego i tajemniczego a ta wydaje się być idealna. Z całą pewnością się za nią rozejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj następna pozytywna recenzja ;)
  No po prostu muszę ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Spotkałam ostatnio mnóstwo pozytywnych recenzji tej książki i wczoraj rozglądałam się za nią w księgarni, ale nie mieli. Może innym razem mi się poszczęści :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i również polecam:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Normalnie mnie ona prześladuje :)

  OdpowiedzUsuń