sobota, 17 grudnia 2011

Rozdwajki część czwarta z tajemniczym www.ru2012.pl

To będzie najdziwniejsza recenzja jaką przyszło mi napisać. Dlaczego? Ano dlatego, że będzie ona o książce, której nie przeczytałam. Dokładniej rzecz biorąc przeczytałam jej część i nie chcąc sobie psuć całości przerwałam. Ale od początku.
Książki Pana Ciszewskiego krążą po moim domu od dłuższego już czasu. Gdyby były w formie papierowej na pewno byłabym dawno po ich lekturze. Niestety mój mąż jest zwolennikiem słuchania książek (zwłaszcza w samochodzie) ja natomiast jakoś nie mogę się do tej formy "czytania" przekonać. Kiedy w ofercie Wydawnictwa Znak zauważyłam kolejną książkę Pana Marcina Ciszewskiego  moje serce zapiało z zachwytu! W końcu! Książki tzw "militarne" lubię, a że Pan Ciszewski ma fenomenalne pomysły na dobrą literaturę wiedziałam, że www.ru2012.pl pochłonę w kilka dni. (Jeżeli macie ochotę na książki "militarno - historyczne" polecam blog Wojenne Historie)
Jako że nie doczytałam książki  do końca  nie będę własnymi słowami streszczać fabuły, aby nie zdradzić szczegółów, które wydają się mało istotne, jednak nie wiadomo czy takimi pozostaną przy finałowych stronach. Dlatego opis cytuję za stroną księgarni Wydawnictwa ZNAK
Czas: 25 września 2012. 

Miejsce: Warszawa, Port Lotniczy Okęcie.
Jerzy Grobicki opuszcza pokład samolotu lecącego z USA. Nim wsiądzie do auta stojącego przed terminalem, padają strzały. Kontrolę nad warszawskim lotniskiem przejmują terroryści. Są ofiary śmiertelne. To największy zamach w historii kraju.
 Czas: 27 września 2012.

Miejsce: Borne Sulinowo
Kolumna rosyjskich wozów bojowych pędzi w stronę płyty lotniska polowego. Na jej drodze staje niespodziewany przeciwnik. Czołgi z czarnymi krzyżami na burtach otwierają ogień.

***
Jaką tajemnicę kryje wybudowane przez Niemców podziemne miasto w Bornem Sulinowie? Skąd wzięły się na Pomorzu w 2012 roku oddziały Wehrmachtu i SS? Jaką misję wykonują rosyjscy żołnierze 20 lat po oficjalnym opuszczeniu Polski?
www.ru2012.pl trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Książka napisana jest niesamowicie zgrabnie. Pan Ciszewski ma lekkie pióro i dobry sposób narracji, który wciąga czytelnika. Zresztą wystarczy przeczytać prolog, aby wtopić się w akcję bez reszty. Gdyby mój mąż nie wtrącił się do czytania pewnie już dawno bym skończyła, jednak się wtrącił:
- Czemu czytasz ostatni tom nie znając wcześniejszych? Zacznij od www.1939.com.pl! Nie zaczynaj od najświeższej książki bo dużo stracisz! 
Hmmm...
Podkreślam, że książka stanowi całość i jeżeli nie macie ochoty szukać wcześniejszej twórczości Pana Ciszewskiego to i tak www.ru2012 zachwyci. Rzeczywiście fabuła jest zakręcona a pomysły autora niespotykane. Gdybym nie miała świadomości że czytam cząstkę większej całości pewnie doczytałabym do końca i wystawiła wysoką notę. A tak? Książkę z bólem serca odstawiłam, a na mojej półce za kilka dni pojawi się "Major" i www.1939.com.pl.
Książka będzie świetnym podarunkiem dla męskiej rzeszy moli książkowych, jednak Panie również nie powinny się jej obawiać. Książkę czyta się świetnie i jeżeli miłe Panie nie uprzedzicie się - wsiąkniecie jak ja!
Polecam przeczytanie kilku stron (proszę kliknąć w poniższą okładkę). Już ten fragment powinien Was zachwycić.

Książka jest czwartą częścią rozdawajki, więc chętnych proszę o wpis w komentarzach. Losowanie dziś wieczorem.  

16 komentarzy:

 1. Na prezent dla mężczyzny rzeczywiście będzie idealna, więc z chęcią się zgłaszam:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam i czytałam masę pochlebnych komentarzy na temat tej serii, więc się zgłaszam - od czegoś trzeba zacząć;)
  Można i od ostatniego tomu;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja szukam właśnie pomysłu na prezent dla męża. Zgłaszam się.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgłaszam się :) podobnie jak jasmina, z myślą o moim mężu :)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. To i ja się zgłaszam/
  Jako historyczno-militarna maniaczka nie mogę przepuścić takiej okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Męskich książek nie boję się, więc sę zgłaszam.:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam tego typu książki :)
  Zgłaszam się :)

  OdpowiedzUsuń
 8. zgłaszam się, brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam wcześniejszych części, ale... Borne Sulinowo, które przeszłam wzdłuż wszerz, wojsko, tajemnice... Mam nadzieję, że jeszcze nie jest za późno (niestety przeprowadzka nie wybiera) - zgłaszam się :)

  OdpowiedzUsuń